Yoğun Otizm Programı

 

 

OTİZMDE YOĞUNLAŞTIRILMIŞ ÖZEL EĞİTİM PROGRAMI


Otizmli bireylerin tanılarının erken konulması önemlidir. Erken tanı alan ve özel eğitime erken başlayan çocukların daha kolay ilerledikleri görülmektedir. Otizmde eğitime erken başlamak kadar yoğun ve nitelikli almak da önemlidir. Otizmli çocukların haftada en az 20 saat özel eğitim alması önerilmektedir.


Nova Özel Eğitim Rehabilitasyon ve Danışmanlık Merkezi bünyesinde yoğunlaştırılmış otizm programı uygulanmaktadır. Program kapsamında otizmli çocuklar hafta içi değişik yoğunluktaki programlarda destek alabilmektedir.


YOĞUN DESTEK ÖZEL EĞİTİM PROGRAMLARI

Gün/Haftalık

Haftalık Ders Sayısı

Aylık ders sayısı

2 gün

4

16

3 gün

6

24

4 gün

8

32

5 gün

10

40

5 gün

20

80

Program: Uygulanmakta olan yoğun özel eğitim programları, uygulamalı davranış analizi (ABA) modeline dayalıdır. Uygulamalı davranış analizi, otistik özellik gösteren çocuklara yönelik en etkili öğretim uygulamalarının başında gelmektedir.


İçerik:
Yoğun özel eğitim programında öğrenciler birebir eğitim ve grup eğitimi almaktadırlar. Her öğrencinin bir eğitimcisi ve bir eğitim koordinatörü bulunmaktadır. Program kapsamında; iletişim, sosyal etkileşim, akademik alan becerileri ve diğer gelişim alanlarına yönelik bir müfredat uygulanmaktadır.